17 Ağustos 2018 Cuma

Unity Android Dersleri (1) - Android SDK Kurulumu


Gerekli Kaynakları Edinme 

Unity ile Android oyun yapımı derslerine hoşgeldiniz.
Unity3D üzerinde Android oyunları yapmak için bilgisayarınızda Unity3D, Android SDK 'i ve JAVA JDK 'i kurulu olmalıdır. Bu bölümde Unity3D ile Android Oyunları yapabilmek için bu SDK'lerı kuracağız ve çalışma ortamınızı hazırlayacağız.
Hızlı İndirme Butonları:


Öncelikle bilgisayarımıza Unity3D'yi indiriyoruz.Kurulum seçeneklerinde Android desteğini seçili değilse seçmeyi unutmayın.
Ve Android SDK 'ine ihtiyacımız olacak. Android SDK 'ini kurmak için bilgisayarınızda Java JDK 'inin kurulu olması gerekiyor; çünkü Android, Java tabanlıdır.

Bu sayfadan Java JDK 'ini indirip bilgisayarımıza kuruyoruz.
JDK sürümünün SE 8 olmasına dikkat edin, daha sonraki versiyonları kurulum aşamasında ve sonrasında çeşitli sorunlara neden oluyor. Kurulum işlemini "next next next"diyerek geçebilirsiniz.
Hata alırsanız eğer başka bir sürüm yüklediyseniz SE 8 yükleyin.
JDK 'i kurduktan sonra kurulu olduğu klasör adresini ortam değişkenlerine eklememiz gerekiyor.
C:\Program Files\Java\jdk-10.0.2\bin (Eğer farklı bir yere kurduysanız kendinize göre değiştirin)
Başlat menüsü arama satırına "Ortam Değişkenleri" yazın. Açılan pencerede Yeni dedikten sonra JAVA_HOME değişkenini ekleyin
Path kısmına %JAVA_HOME%\bin değişkenini ekleyin. Eğer Path yoksa onuda yeni diyerek oluşturun.


Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

JDK 'i hallettiğimize göre şimdi de Android SDK kurulum programını indirebiliriz.Bunu da hallettikten sonra geriye sadece Unity 'ye yaptıklarımızı göstermek kalıyor.Preferences bölümünde browse butonuna tıklarsak Unity otomatik olarak neyi nereye kurduğumuzu algılayacaktır.Eğer yanlış seçerse kendiniz düzeltebilirsiniz.Şimdi Sıra Uygulamanızı Oluşturmada

Öncelikle uygulamamızın ismini belirlemeliyiz.Solda gördüğünüz gibi project settings üzerinden player seçeneğine tıklayalım.
Sağda gösterilen şekilde açılan menüde other settings bölümünden gösterilen yere com.firmaadi.uygulamaadi şeklinde istediğiniz gibi ayarlayın.

Uygulama isminizi de belirlediğinize göre artık uygulamamızı oluşturabiliriz.

      .                                                                  Tebrikler, İlk Android uygulamanız

test.apk